Masters | Full tournament details

 
Pl Title

Name

Rtg Score TB

Prize

 
2 GM

Hikaru Nakamura

2785 8 2847

£23,000.00

 
1 GM

David Anton Guijarro

2650 8 2859

£16,000.00

 
3 GM

Yangyi Yu

2738 8 2830

£16,000.00

 
4 GM

Maxime Vachier-Lagrave

2796 7½ 2804

£5,500.00

 
5 GM

Michael Adams

2751 2797

£5,500.00

 
6 GM

Emil Sutovsky

2628 2759

£5,500.00

 
7 GM

Ivan Cheparinov

2689 2755

£5,500.00

 
8 GM

Veselin Topalov

2739 2749

£5,500.00

 
9 GM

Boris Gelfand

2721 2729

£5,500.00

 
10 GM

David W L Howell

2655 7 2732

£576.92

 
12 GM

Nigel D Short

2675 7 2722

£576.92

 
13 GM

Varuzhan Akobian

2633 7 2709

£576.92

 
14 GM

Fabiano Caruana

2827 7 2709

£576.92

 
15 GM

Maxim Matlakov

2701 7 2699

£576.92

 
16 GM

Arkadij Naiditsch

2702 7 2696

£576.92

 
17 GM

Nikita Vitiugov

2724 7 2679

£576.92

 
18 GM

Laurent Fressinet

2660 7 2677

£576.92

 
19 GM

Eduardo Iturrizaga Bonelli

2652 7 2675

£576.92

 
20 GM

S.P. Sethuraman

2637 7 2673

£576.92

 
21 GM

Peter Svidler

2748 7 2671

£576.92

 
22 GM

Babu M R Lalith

2587 7 2640

£576.92

 
23 GM

Romain Edouard

2613 7 2639

£576.92

 
   

 

     

£95,500.00

 

Women's Awards

 
Rk Title

First Name

Rtg Sc TB

Prize

 
1 GM

Wenjun Ju

2583 7 2731

£15,000.00

 
2 GM

Antoaneta Stefanova

2512 2659

£4,600.00

 
3 GM

Kateryna Lagno

2530 2634

£4,600.00

 
4 GM

Anna Muzychuk

2558 2630

£4,600.00

 
5 IM

Anna Zatonskih

2443 2501

£4,600.00

 
6 GM

Valentina Gunina

2524 2491

£4,600.00

 
7 GM

Yifan Hou

2651 6 2590

£750.00

 
8 IM

Lela Javakhishvili

2455 6 2491

£750.00

 
9 IM

Nino Batsiashvili

2492 6 2486

£750.00

 
10 GM

Mariya Muzychuk

2546 6 2481

£750.00

 
11 GM

Bela Khotenashvili

2430 6 2445

£750.00

 
12 FM

Daria Pustovoitova

2407 6 2434

£750.00

 
13 IM

Sarasadat Khademalsharieh

2452 6 2425

£750.00

 
14 WGM

Stavroula Tsolakidou

2387 6 2374

£750.00

 
   

 

     

£44,000.00

 

Seniors

 
Rk Title

First Name

Rtg Sc TB

Prize

 
1 GM

Kevin Spraggett

2542 6 2469

£750.00

 
2 GM

Juan Manuel Bellon Lopez

2339 6 2248

£750.00

 
   

 

     

£1,500.00

 

Juniors

 
Rk Title

First Name

Rtg Sc TB

Prize

 
1 GM

Bogdan-Daniel Deac

2572 2654

£375.00

 
2 IM

Valentin Dragnev

2492 2613

£375.00

 
3 GM

Benjamin Gledura

2589 2565

£375.00

 
4 IM

Miguel Santos Ruiz

2484 2564

£375.00

 
   

 

     

£1,500.00

 

 

Rating Band Prizes

 
  Title

 

Rtg Sc TB

Prize

 
2550-2649 GM

Wenjun Ju

2583 7 2731

£3,000.00

 
  GM

Bogdan-Daniel Deac

2572 2654

£2,500.00

 
   

 

     

 

 
2450-2549 IM

Nitzan Steinberg

2486 2644

£2,500.00

 
  GM

Antoaneta Stefanova

2512 2659

£1,500.00

 
   

 

     

 

 
2350-2449 IM

Jonathan Carlstedt

2413 2585

£2,000.00

 
  FM

Pere Garriga Cazorla

2386 5 2496

£1,000.00

 
   

 

     

 

 
2250-2349 FM

Emilio Miguel Sanchez Jerez

2257 5 2386

£2,000.00

 
  FM

Alan Tate

2309 2409

£1,000.00

 
   

 

     

 

 
2150-2249  

Badrakh Galmandakh

2215 2397

£2,000.00

 
   

Radek Bujnoch

2233 2389

£1,000.00

 
   

 

     

 

 
2050-2149  

Sebastian Finsterwalder

2130 5 2395

£2,000.00

 
   

Thomas Lochte

2070 5 2219

£1,000.00

 
   

 

     

 

 
Under 2049  

Ravdanlkhumbuu Amgalanbaatar

1988 5 2322

£2,000.00

 
   

Celia Gillis Onieva

1966 4 2176

£1,000.00

 
           

£24,500.00

 
               

FIDE Title Norms

 

Four GM norms were made:

 

 

Jonathan Carlstedt 

(Germany)

 

Valentin Dragnev

(Austria)

 

Leandro Krysa

(Argentina)

 

Nitzan Steinberg

(Israel)

 

 

 

 

Six IM norms were made:

 

 

Lance Henderson De La Fuente

(Spain)

 

Pere Garriga Cazorla

(Spain)

 

Adam Kozak

(Hungary)

 

Daria Pustovoitova

(Russia)

 

Yuliya Shvayger

(Israel)

 

Ehud Shachar

(Israel)

 

 


 

Challengers B | Full tournament details

       

 

 

 

 
   

 

       

 

 

 

 
Rank  

Name

  Rtg FED Pts

Prize

Amount

Awarded

 
1  

Kulkarni Chinmay

  2208 IND 5

1st

£2,000.00

£2,000.00

 
2 FM

Renteria Jorge

  2242 COL

2nd-3rd

£1,350.00

£1,100.00

 
3 WGM

Dolzhikova Olga

F 2164 NOR

2nd-3rd

£850.00

£1,100.00

 
4 FM

Derakhshani Borna

  2195 IRI 4

4th-7th

£500.00

£125.00

 
5 IM

Meszaros Andras

  2240 HUN 4

4th-7th

£0.00

£125.00

 
6 FM

Carrascoso Morales Abel

  2200 ESP 4

4th-7th

£0.00

£125.00

 
7  

Verneuil Pascal

  2215 FRA 4

4th-7th

£0.00

£125.00

 
8  

Jordan Martinez Miguel

  2142 ESP 4

2075-2149

£500.00

£500.00

 
9  

Amgalanbaatar Ravdanlkhumbuu

  1988 MGL

under 2000

£500.00

£500.00

 
   

Henry Gregory A

  2022 USA

2000-2074

£500.00

£250.00

 
15  

Havik Victor

  2074 NOR

2000-2074

£0.00

£250.00

 
27 WFM

Anuprita Patil

F 2066 IND 3

Female

£350.00

£350.00

 
   

 

       

 

£6,550.00

£6,550.00

 
   

 

       

 

 

 

 

Challengers A | Full tournament details

       

 

 

 

 
   

 

       

 

 

 

 
Rank  

Name

  Rtg FED Pts

Prize

Amount

Awarded

 
1 FM

Madina Yadarola Martin

  2214 ESP

=1st

£2,000.00

£1,675.00

 
2  

Paronen Petteri

  2164 FIN

=1st

£1,350.00

£1,675.00

 
3 FM

Kandic Milan

  2061 SRB 4

2000-2074

£500.00

£500.00

 
4 FM

Damia Angelo

  2233 ITA 4

=3rd

£850.00

£338.00

 
5  

Severijnen Arjon

  2153 NED 4

=3rd

£500.00

£338.00

 
6  

Galmandakh Badrakh

  2215 MGL 4

=3rd

£0.00

£338.00

 
7 FM

Derakhshani Borna

  2195 IRI 4

=3rd

£0.00

£338.00

 
9 WFM

Cholleti Sahajasri

F 1987 IND

Under 2000

£500.00

£500.00

 
14 WGM

Dolzhikova Olga

F 2164 NOR

Female

£350.00

£350.00

 
11  

Jordan Martinez David

  2122 ESP

2075-2149

£500.00

£167.00

 
16  

Seraoui Mohcen

  2100 ALG

2075-2149

£0.00

£167.00

 
17  

Schouten Freek

  2095 NED

2075-2149

£0.00

£167.00

 
   

 

       

 

£6,550.00

£6,553.00

 
   

 

       

 

 

 

 

Amateurs B | Full tournament details

       

 

 

 

 
   

 

       

 

 

 

 
  Rank

Name

  Rtg FED Pts

Prize

Amount

Awarded

  1

Cernuda Orejas Victor Manuel

  1892 ESP

 equal 1st

£1,000.00

£700.00

 
  2

Valladolid Martin Fco. Jose

  1897 ESP

 equal 1st

£800.00

£700.00

 
  3

Ansari Athar

  1887 ENG

 equal 1st

£600.00

£700.00

 
  4

Garcia-Blazquez Perez Manuel

  1851 ESP

 equal 1st

£400.00

£700.00

 
  5

James Kevin

  1825 IRL 4

equal 5th

£250.00

£50.00

 
  6

Sevillano Garcia Joaquin

  1816 ESP 4

equal 5th

£0.00

£50.00

 
  7

Kuenitz Klaus

  1690 GER 4

equal 5th

£0.00

£50.00

 
  8

Lopez Valcarcel Juan

  1785 ESP 4

equal 5th

£0.00

£50.00

 
  9

Ocana Jeremy

  1733 ESP 4

equal 5th

£0.00

£50.00

 
  14

Sandhya Goli

F 1745 IND

Female

£250.00

£250.00

 
  32

Nutu Mihail Puiu

  0 ESP

Unrated

£250.00

£125.00

 
  36

Kurt Herbert

  0 GER

Unrated

£0.00

£125.00

 
  40

Greco Joseph

  1315 GIB 2

GIB

£200.00

£50.00

 
  47

Mcleod Paul

  1344 GIB 2

GIB

£0.00

£50.00

 
  48

Popham Sarah

F 1300 GIB 2

GIB

£0.00

£50.00

 
  49

Mahtani Johan

  1166 GIB 2

GIB

£0.00

£50.00

 
   

 

       

 

£3,750.00

£3,750.00

 
   

 

       

 

 

 

 

Amateurs A | Full tournament details

       

 

 

 

 
   

 

       

 

 

 

 
  Rank

Name

  Rtg FED Pts

Prize

Amount

Awarded

 
  1

Sandhya G

F 1745 IND

=1st

£1,000.00

£800.00

 
  2

Bosschem Eddy

  1899 BEL

=1st

£800.00

£800.00

 
  3

Ansari Athar

  1887 ENG

=1st

£600.00

£800.00

 
  4

Kuenitz Klaus

  1690 GER 4

=4th

£400.00

£93.00

 
  5

Gaspar Ioan-Dan

  1579 ROU 4

=4th

£250.00

£93.00

 
  6

Ramesh Balasubramanian

  1646 IND 4

=4th

£0.00

£93.00

 
  7

Laszlo Zoltan-Imre

  1894 ROU 4

=4th

£0.00

£93.00

 
  8

Longdin Michael

  1836 ENG 4

=4th

£0.00

£93.00

 
  9

Dennis Nigel W

  1818 ENG 4

=4th

£0.00

£93.00

 
  10

Pink Joshua

  1898 ENG 4

=4th

£0.00

£93.00

 
  24

Mcleod Paul

  1344 GIB 3

Gibraltar

£200.00

£200.00

 
  25

Lochte Szilvia

F 1829 HUN 3

Female

£250.00

£250.00

 
  45

Kurt Herbert

  0 GER 2

Unrated

£250.00

£250.00

 
   

 

       

 

£3,750.00

£3,751.00

 
   

 

       

 

 

 

 

 

 

 

© SC

Copyright © Tradewise Gibraltar Chess Festival 2017

 Top ^